نگاهی به گجت های محبوب دو دهه گذشته

موضوع : مقاله, دیگر, نویسنده : مهران فتحی | نظرات : ( )شما از کدام نسل هستید؟ نسل بچه‌های دهه پنجاه، شصت یا هفتاد؟ جزو هر کدام از این سه دسته که باشید بد نیست با این مطلب همراه شوید تا با برخی از محبوب ترین محصولات سال های گذشته تجدید خاطره کنیم.
در ادامه مطلب گجت هایی از دو دهه گذشته را برای شما آورده ایم که مطمئناً برای تان جذاب خواهند بود. البته شاید برخی از آنها را هنوز هم داشته باشید یا استفاده کنید!


TalkBoy یک رکوردر کوچک مخصوص ضبط صدا روی کاست بود. تاک بوی علاوه بر ضبط صدا، امکانات پخش متنوعی نیز داشت. امکان افزایش یا کاهش سرعت پخش صدای ضبط شده و مسخره بازی و خنده با این دستگاه بود که آن را خاص می کرد.

اگر تاک بوی را به خاطر ندارید، بسیاری از شما سگا را حتماً باید به یاد داشته باشید. سگا از محبوبترین کنسول های بازی است که سال های کودکی و نوجوانی بسیاری از ما را ساخته. این دستگاه اولین بار در سال ۱۹۸۸ در آمریکا عرضه شد اما تا چند سال بعد از آن زیاد محبوب نشد. هر چند که بعد از آن بسیاری از هم نسل های ما با آن خاطرات بسیاری برای خود ساختیم و برای مان بسیار نوستالژیک است.

هر چند که بیشتر ما با واکمن های سونی بیشتر آشنا هستیم، اما دیسکمن های سونی نیز در آن زمان بسیار محبوب بودند. این دیسک پلیرهای سونی بخاطر قابلیت ضدشوک می توانستند به خوبی از پس پخش آهنگ های یک دیسک صوتی بر آیند.

همین چند روز پیش جشن تولد این گجت های شکمو بود. بسیاری از دختر و پسرها این گجت کوچک ژاپنی را به یاد دارند، یا یکی از آنها را داشته و مانند حیوان خانگی به شان غذا می دادند. این روزها اما بازی هایی با همین ایده در تلفن های هوشمند ظهور کرده اند. البته ظاهراً نسل جدید از Tamagotchi ها برگشته که می توانید با تهیه آن خاطرات گذشته را زنده کنید.

شاید اگر بازی سوپرماریو روی کنسول های نینتندو را پرطرفدارترین و نوستالژیک ترین بازی تمام دوران بنامیم پر بیراه نگفته باشیم. تعداد زیادی از ما ساعت ها پای این بازی می نشستیم و با جناب ماریو مراحل ناتمامش را یکی یکی رد می کردیم.

شاید همه شما از این ماشین های برقی کوچک نداشته اید. البته در این مورد ممکن است ترازو به سمت بچه های دهه هفتاد سنگینی کند! البته این نمونه خاص که در تصویر می بینید با نام Power Wheels Barbie Jeep عرضه شده بود. کدام دختر یا پسری دوست ندارد در دوران کودکی یکی از این ماشین ها داشته باشد؟

پیجرها از معدود گجت های عمومی ارتباطی بودند که دوره شان قبل از اینکه در ایران جا بیفتند به پایان رسید. احتمالاً اکثر ما تنها در فیلم ها و سریال های تلویزیونی پیجرها را دیده ایم. گجت هایی که امکان ارسال پیامک یا حتی پیام صوتی برای دارندگان شان وجود داشت. همچنین در صورتی که با شماره پیجر کسی تماس می گرفتید او می توانست شماره را ببیند و با شما تماس بگیرد.

این نخستین پلی استیشن سونی است. سونی این کنسول محبوب را سال ۱۹۹۴ عرضه کرد. در آن زمان سونی با عرضه پلی استیشن عرصه بازی های ویدیویی را متحول کرد. بازی های سه بعدی پلی استیشن نسبت به بازی های ساده یا دو بعدی سایر کنسول های همرده عالی بودند. این محصول هم برای بسیاری از ما از نوستالژیک ترین گجت ها به حساب می آید.

تلفن های همراه از دهه ۹۰ میلادی در دنیا و تقریباً از اواخر دهه ۷۰ شمسی در ایران عرضه شدند. هرچند که آن روزهای اول اکثر ماها کودک و نوجوان بودیم و شاید فقط شانس دست زدن به موبایل آقای پدر را داشتیم، اما سرعت رشد تکنولوژی باعث شد این وسیله ظرف چند سال همه گیر و حالا هم البته به طرز سرسام آوری فراگیر شود!

پالم در ایران کمتر شناخته شده است. در دهه ۹۰ میلادی که این محصولات به بازار عرضه شدند، کامپیوتر جیبی خیلی قدرتمند و باکلاسی به حساب می آمدند که بیشتر در دستان تجار و افراد ثروتمند دیده میشد. با کمک 'پالم پایلوت' که از نسخه های محبوب پالم بود می شد یک دفترچه تلفن داشت، به ارسال پیام پرداخت، ایمیل ها را دریافت و ارسال کرد و چند کاربرد که امروزه در دنیای تبلت ها و تلفن های هوشمند بسیار پیش پا افتاده و ساده به شمار می روند.

اپل در ۱۹۸۸ iMac G3 را عرضه کرد. محصولی که به خاطر رنگ های متنوعش بسیار محبوب شد. هر چند که این یکی هم به ندرت به دست ایرانی ها رسید، اما اپل در سال های بعد جای خود را در ایران هم باز کرد و امروز کامپیوترها و تلفن های هوشمندش از محبوب ترین برندها هستند.

• • •


شما با کدامیک از این محصولات بیشتر اخت بودید؟ کدامیک را می خواستید اما نتوانستید در آن زمان تجربه اش کنید؟ از تجربه ها و خاطرات خود برای ما بنویسید.نارنجی

ادامه مطلب

نظرات این پست

مطالب گذشته

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic